Nagymamáéknál a tavasszal meghagyott bodzavirágokból szép kövér bogyók fejlődtek. Ismét voltunk ott pár napot, és annyira mosolyogtak rám, nem bírtam a bokron hagyni őket :)
A bodza lekvárja enyhe hashajtó, vizelethajtó hatású, erre figyeljük fogyasztásakor. Viszont remek immunerősítő is!
Almával is nagyon jó lekvárt lehet készíteni belőle, de a kertben épp a körte érett (a rigókkal és a nagypapával kellett versenyezni értük, ki a gyomrába, ki a cefréjébe gyűjtötte a gyümölcsöt.. :), így amiket megmentettem összefőztem
{ Jöjjön egy kis dendrológia:
Az ehető bodzát ne tévesszük össze a mérgezővel! Az ehető (Sambucus nigra, fekete bodza), nagy terebélyes fás növény, ágai lefelé hajlók, széttörve a belsejük szivacsos. A virágok az egész bokron megtalálhatók, a termések pedig lefelé csüngők. A mérgező (Sambucus ebulus, földi bodza, gyalogbodza) nem fásszárú, hanem lágyszárú, és kisebb növény. Az ágai felfelé állnak, a virágok az ágak végén, a növény tetején helyezkednek el, a termés is felfelé áll. }
Fekete bodza, forrás wikipedia |
Fekete bodza, forrás wikipedia |
Földi bodza, forrás wikipedia |
Földi bodza, forrás wikipedia |
mindezek tudatában jöhet a recept:
80 dkg érett bodzabogyó
80 dkg körte
25 dkg cukor
1 kk fahéj
1 tk citromsav/ citromlé
A bodzabogyókat leszedegetjük majd egy vízzel teli edénybe tesszük. Azok a bogyók, amelyek érettek, lent maradnak az edény alján, ha netalán még zöld, vagy éretlen bodzát is szedtünk, azok fent úszkálnak. Ez utóbbiakat szedjük ki, és dobjuk ki. Csak érett bodzát használjuk!
A bodzát egy lábosba tesszük, és hozzáadjuk a kis darabokra vágott körtét (héjával együtt). Felfőzzük. Először a bodza levet enged, majd összetöpörödik. Mikor már a körte is megpuhult és szép színe lett a bogyótól, át lehet passzírozni egy szűrőn. (Akit nem zavarnak a magok, az rögtön mindenestül, cukorral, fűszerrel főzheti a lekvárt). A tiszta gyümölcslevet újból felfőzzük, de most már a cukrot, a fahéjat és a citromsavat/levet is hozzáadjuk és zselésedésig főzzük. Beletelik jó pár percbe, ne essünk kétségbe! (zselépróba: hideg tányéron nem folyik szét a lekvár)
Tiszta üvegbe töltjük és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Nekem ebből a mennyiségből 3 db kisüveg lett, és még egy adag, amit meg is ettünk a reggelihez. Gyönyörű színű lekvár!
Valóban gyönyörű a színe, és nagyon köszönöm a leírást a kétféle bodzáról. Ismertem mindkettőt, de azt pl. nem tudtam, hogy a földi bodza mérgező! :)
VálaszTörlésörülök, hogy tudtam valami kis "pluszt" is nyújtani :)
TörlésMeghiszem azt hogy gyönyőrű színű, hát még az íze milyen finom lehet:)
VálaszTörlésbizony-bizony :))
Törlés