2012. június 25., hétfő
Meggybefőtt télire - főzés, dunsztolás nélkül
A "meggy nyersen" nálunk szakszó: azt jelenti, nem főzzük, csak szépen nyersen, cukros lében eltesszük a meggybefőttet télire. Egyik barátnőm ezt nem értette, mert mikor kérdezte, hogy most min dolgozom, mondtam: meggy nyersen. Erre ő: az milyen, fogod a meggyet, és megeszed? :D (Na ez annyira megtetszett, már a facebookon is ellőttem... :))
Szerencsére meggyevő család vagyunk, úgyhogy most bele kell húznom, hogy ilyen-olyan formában feldolgozzam, eltegyem. Egyik legegyszerűbb eljárást osztom meg veletek. Persze, a fagyasztás talán a legkönnyebb, de ha télen még a kiengedéssel sem akarunk bíbelődni, és a bolti meggybefőttet sem szeretnénk megvenni, akkor nagyon praktikus otthon egy "meggy nyersen" feliratú üvegecske. A leghosszabb meló benne a magozás... meg aztán pár nap türelem kell hozzá!
1 kg meggy (pl Pándi meggy)
30 dkg cukor
1 kávéskanál tartósító (Na-benzoát, szalicil)
fél dl rum - opcionális
A meggyet megmossuk, kimagozzuk, hozzáadjuk a cukrot, majd jól elkeverjük. A rumot opcionálisan írtam, aki rumos meggyet szeretne, öntse hozzá azt is. 2-3 napig hűvös helyen (kamra, hűtő) tároljuk, és naponta párszor (2-3) megkeverjük. Ez idő alatt szépen kiengedi a levét a meggy. A kész befőttünket tiszta üvegekbe töltjük. Dunsztolni nem kell, mehet a polcra.
Ha csak cukorral rakjuk el, (tartósítószer nélkül) megeshet, hogy némelyik üveg bepukkad... :( De ha szakszerűen tároljuk (hűvös hely), és nem túl hosszú távra szeretnénk a befőttet, pár üveggel így is eltehetünk. Ha biztosra szeretnénk menni, akkor üvegbe töltés előtt tegyünk egy kávéskanál tartósítót közvetlenül a meggyes léhez.
De ennél is jobb megoldás: olvastam valahol (én még nem próbáltam, de működik!), hogy a tartósítót nem kell a gyümölcshöz keverni, hanem 2 réteg celofán közé, vagy egy réteg celofán és a csavaros tető közé szórni. Ez azért humánusabb megoldás, mint a befőtthöz keverni, és aztán megenni...nem? :)
Van aki ugyanezt a meggyet úgy készíti, hogy meggy- és cukorrétegeket rak üvegbe, azt pár napra kiteszi a napra, majd mikor már elfedi a meggyet a lé, mehet a kamrába.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Imádjuk mi is a meggyet, jó ötlet:) Még sosem tettem el.
VálaszTörlésA képek is gyönyörűek!
VálaszTörlésÉn is imádom a meggyet, sajnos itt Dublinban nem lehet kapni...úgyhogy ezekben a képekben gyönyörködöm..:)
VálaszTörlés:( ...nem is gondoltam volna. exportálni kéne :)))
TörlésUgyan így készítem, csak mikor bekeverem a cukorral és a tartósitóval én rögtön rakom az üvegbe és a polcra a spájzba. Soha nem romlik meg.
TörlésÉn is csak fagyasztottam idáig a meggyet, de nagyon tetszik ez az eljárás!
VálaszTörlésDe jo otlet! Magdi
VálaszTörlésTavaly tettem el először ezzel a technikával meggyet, és ezentúl is így fogom. Finom, és sokkal egyszerűbb, mint a főzős-dunsztolós technika. Nekem maradt ki egy kis lé, ami szörpként végezte. :) Nagyon szépek a képek! :)
VálaszTörlésNagyon köszönöm Lányok! :D
VálaszTörlésPróbáljátok ki, tényleg nagyon egyszerű, és nagyon hálás télen kinyitni egy üveggel.. :)
Én is kipróbàlom mert ha sokat raksz be főzögetni macerás. ez pedig kiváló módszernek hangzik.
VálaszTörlésHála Istennek az idén ismét tudok meggyet eltenni. (tavaly az időjárás miatt csak 1-2 pitére tellett) Nagyon tetszik ez a főzés és dunsztolás nélküli eltevés. Szeretném megkérdezni Tőled, hogy az esetleges levet, amelyet a meggy eresztett, ráöntöd-e a meggyre, vagy külön felhasználod.
VálaszTörlésNagyon várom válaszod, mert engem meg a meggy vár. Köszönöm
Kedves Katalin! Ne haragudj, hogy csak most válaszolok, de a héten nem voltam net közelében.. Igen, a levével együtt teszem el a meggyet. Remélem még időben szóltam. ;-)
TörlésEzt a megjegyzést eltávolította a szerző.
VálaszTörlésSzia!
VálaszTörlésA dunsztolás nélküli befőtt tuti nem romlik meg?
Rengeteg cseresznyém van idén, megpróbálnám...
Mennyi cukrot javasolsz? Próbáltad már?
Köszi,
Judit
Kedves Judit!
VálaszTörlésÉn tavaly próbáltam ki ezt a módszert először és teljes mértékben bevált.
Hálás vagyok a receptért.
Volt olyan, aminek a tetejére tettem tartósítót, volt aminek nem. És kipróbáltam a két celofán közötti tartósítószer használatát is. Mindegyik megoldás jó volt, még áprilisban is ettem a tavalyi meggyet. És az biztos, hogy egészen más íze van, mint a dunsztolásosnak,ez persze ízlés kérdése, de nekem nagyon tetszett és ízlett a nyers meggy.
A cseresznyén én is gondolkodom épp ma, a meggyet biztosan így fogom eltenni a jövő héten, de a cseresznye nem olyan ízes, mint a meggy, ebből egy keveset fogok most megpróbálni így. Az biztos, hogy egy 7 decis üveghez legalább 3-4 evőkanál cukrot fogok beletenni. Hogy milyen lesz, azt csak később tudom majd elmondani. Egyébként ha túl édes lesz a "nyers" befőtt, lehet önteni hozzá pici vizet evéskor, és a gyümölcslé is megvan így.
Jó munkát Neked is, én megyek is készíteni.
További szép napot.
Szeretettel: Julika
5 üveggel bevállaltam... Julika! Most már kíváncsivá tettél milyen a nyers íze.
VálaszTörlésKöszi!
Szalicil helyett mit lehet használni, mert szerintem már nem lehet szalicilt kapni.
VálaszTörlésGyógyszertába mérnek ki 50 és 100gr-os szalicilt. A receptet évek óta mi is így készítjük -cukorosan, lével lé nélkül is. A lé nélkülit pitéhez használom fel. :)
VálaszTörlésSzia/ Sziasztok !
VálaszTörlésNekem egy olyan kérdésem lenne, hogy muszáj a meggyet kimagozni ?
Válaszokat előre is köszönöm!
Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.
VálaszTörlésAz Anyukám szerint a befőtt az üveg tetején kezd el romlani,ezért ő a kupakot keni be egy borsónyi szalicillel,így nem érintkezik a gyümölccsel.Ezt követem én is és még soha nem romlott meg.A barátnőm szaliciles vízben főzi ki a kupakot és felhasználásig abban áztatja,ő arra esküszik.Ki kell próbálni!
VálaszTörlésSok évig készítettem nyers, rumos meggyet, mert voltak meggyfáink, volt bőven miből, és szerette a család.A szép egészséges szár nélküli meggyet kimagoztattam, és azonnal összekevertem kilogramonként 30-50 dkg kristálycukorral ízlés szerint. Mivel a férjem szalicilérzékeny (a szaliciles befőttől de a kalmopirintől is kiütéses lett) ezért én nátriumbenzoáttal tartósítok. Ugyanannyi kell belőle mint a szalicilból. A benzoátot a cukorhoz keverem, majd együtt a gyümölcsköz és fa, porcelán,vagy üvegedényben (nagyobb befőttes üveg) nagyon jól összekeverem. Tiszta kendővel letakarom hűvös helyen, és amikor arra járok naponta többször megkavarom fakanállal. Így feloldódik a cukor a gyümölcs levében.2-3 nap múlva, amikor már nincsenek kristályok,steril üvegekbe szedem a gyümölcsöt, majd annyi levet töltök rá, amennyi ellepi.Minden üveg tetejére kerül 2 evőkanál rum.Az így eltett gyümölcs felbontás után sem romlik. Kitünő húsételek mellé saláta helyett, pudinghoz rétegezve A maradék lét szörpként fogyaszthatjuk, de zselésíthetjük is.Jól eláll, és természetes vitamin és antioxidáns tartalmú.Ajánlom kipróbálásra!
VálaszTörlésSziasztok!
VálaszTörlésÉn több éve így hidegen rakom el a meggyet.
Ma készítettem!
Én a véleményetekre lennék kíváncsi.
Befőtt tartósítót tettem bele és nem szalicilt, vagy nátriumot.
Nem tudom elég lesz e tartósítónak
Knorr BEFŐTT TARTÓSÍTÓT!
Szerintetek ez is fogja úgy tartósítani mint a szalicil?
Ez nagyon régi eljárás, amikor még fagyasztó sem volt, a meggyet a nagyszüleim is csak így csinálták, meggy kifejtve, cukor 2-3 napig nagy vajlingban tárolva, néha, mindennap megrázva. Tartósító rátéve persze. Amikor a cukor elolvad, ezután csak üvegbe rakom és kész. Így kapok télire kemény hatású meggyet, ami jobb, mint friss korában/persze akkor is finom/, a maradék meggylé. ami már nem fér az üveges meggyre, arra még teszik egy kevés cukrot, és az lesz a meggylé, amit szódával a nagy melegben lehet iszogatni, ha addig eltart, mert ez nálunk valahogy elpárolog, mert mindenki szereti, zselével krémeknek, bevonásokra is jó.
VálaszTörlés